Annemin Google Aramaları ve Yorumu

Image

Bütün bu internet ve teknoloji çağı ile ilgili en büyük devrim, anneme göre Google. Hala hayretle karşılıyor orada bulabildiklerini.. Belki de haklı. Biz kanıksadık ve normal buymuş gibi algılıyoruz ama büyük değişim ve devrim niteliğinde Google ve arama motorları .

Eskiden, bir kitaba ulaşmak için bile bekleyen bir kuşak için, büyüleyici bir kaynak.

Biz ne kadar şanslıyız değil mi? -Ki ben de ansiklopedi kuşağındanım aslında, ilk internet tecrübem 23 yaşında ICQ’yla falan oldu-

Ama bir negatif farkı farkettim aramızdaki, iki kuşak insanları arasındaki diyelim hatta. Sohbet ederken, O’Henry‘nin ve Dostoyevski‘nin roman karakterlerinin uzun isimlerini bile, örneğin  Rodion Romanovich Raskolnikov şeklinde hatırlayabiliyor olmaları. Ki ben 3 kere söylediği halde annem az önce, yine de google ettim yazarken. Yani bir yıl önce okuduğun bir romanın asıl hikayesini hatırlamak bile mucize artık.  Her gün o kadar çok ve çeşitli şey okuyup, görsel görüyoruz ki, eski datayı siliyor beynimiz acımadan.

İnsan hafızası için de google search yapılabildiği gün, bir saat önce ne okuduğumuzu bile hatırlamaya da ihtiyaç kalmaz belki.  Bu olmaz diyebilir miyiz?

Reklamlar