SXSW – South by South West – Nedir, Orada Neler Oluyor?

Image

Öncelikle North by Northwest‘le – Hitchcock’un Cary Grant’li muhteşem klasik filmi-kaçınılmaz  çağrışımını -ve rhyme’ı:) burada paylaşmadan ve  bunun çok da anlamsız olmadığını söylemeden geçemeyeceğim:)

SXSW “bir aktiviteler seti”nden oluşan büyük bir festival. Her yıl bahar ayında Austin, Texas‘ta yapılıyor.

Teknoloji, pop kültürü ve eğlenceden oluşan bir set bu.

Film, müzik ve interaktif konferanslardan oluşuyor.

Film kısmı bu sene Steve Carell-Jim Carrey  filmi “The Incredible Burt Wonderstone“la açılıyor, 8 Mart‘ta.

İnteraktif konferanslar bölümünde bu yıl Toplum ve Aktivizm, Girişimcilik ve Ticaret, Marka Konumlandırması ve Mobil(iyi bir fikir mi?) gibi önemli olabilecek başlıklar ve Oyunlaştırma, Sosyal Medya, yeni yazılımlar ve teknolojilerin tartışıldığı, konuşulduğu düzinelerce başlıklar ve interaktif konferanslar  var.

Katılımcıları sınır tanımayan global internet halkı olarak tanımlamak yanlış olmaz sanırım. Ve belki biraz ana akımlara karşı bir kitle olarak. Başlangıçta  fikir buymuş en azından. Şimdi sponsorlara falan bakınca, büyük bir razzle dazzle deneyimi yaşandığı/katılımcılara yaşatıldığı ve bunun fantazi olduğunu söylemek mümkün. Ama bu imaj hip tabii. Şık duruyor.

Müzik kısmında kimler mi var?

1975, Allah-Las, Barcelona  gibi yeni gruplarla beraber- çok yeniler mi emin değilim aslında-  eskilerden de oluşan, her türden, yüzlerce müzisyen ve bandın sahne aldığı dev bir festival gibi SXSW‘nun müzik kısmı.

Tabii 11 gün boyunca, partiler, partiler ve partiler de var:) -Çok parti var manasında:)-

Benim gibi Twitter‘da hashtag’lerine sıkça denk gelip, “nedir bu?” diye merak edenler için kısa bir künye yazayım istedim:)

Detayları SXSW‘nun ana sayfasından öğrenebilir, ilginizi çekerse, seneye orada olmak için bir plan yapabilirsiniz belki kimbilir:)

Program da- özellikle interaktif kısmında konuşulanları takip etmek isteyenler için- şurada> http://schedule.sxsw.com/

Reklamlar