İş’te Eşitlik Platformu

Hacı Ömer Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Güler Sabancı ve Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’in liderliğinde kurulan ve B. Eczacıbaşı ve F.Şahenk’in eş başkanlığını yürüttüğü Türkiye Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu toplantısının açılış konuşmasında Aile ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Devlet Bakanı Fatma Şahin’İn yaptığı konuşma çok güzeldi.

Kız çocuklarının az eğitimle bile, iş hayatına katkılarının yüksek olduğuna dair gösterdiği grafikler ilgi çekiciydi. AÇEV ve KAGİDER le yürüttükleri çalışmalar da çok iyi niyetli ve geleceği gören çalışmalar.

Platformun hedefi, ekonomik cinsiyet eşitliği uçurumunun 3 yıl içinde yüzde 10 azaltılması  imiş.

Ekonominin lokomotif gruplarının önderliği ve desteği ile umalım ki bu hedefe ulaşılsın.

Tabii bunun için, başta bu gruplar olmak üzere, tüm sektörler ve her ölçekten şirketin, üst düzey yönetici, icracı ve  İK sorumlularının da pozitif ayrımcılıktan önce, kadına ” eşit” bir bakış açısı geliştirmesi gerekiyor..

Bu konuda hayal kırıklığına uğrayan bir kaç nesil kadın ziyan oldu. Yazık oldu.

Eğitim maliyetli bir şey. Kadınlar da saygı ve eşitlikçi bir yaklaşımı hak ediyor.
Bunun için bir savaş vermek ya da kendilerini her gün yeniden ispat etmek zorunda kalmaları- bunları yapsalar bile anlaşılaMAmaları- haksızca. (Mobbing, taciz vs konusu ise, bambaşka bir toplumsal eğitim gerekliliği konusu. )

Umut verici bir toplantı ve katılım gerçekten..

Önce kafalardaki düşünme şekli değişirse, başarılamayacak hedefler değil, Fatma Şahin’in söyledikleri.

Fatma