25 Aralık 2012’de Bir Gazete Başlığı: Noel Ağacının Altında Silah

Connecticut’ ta, Sandy Hook İlkokulun’nda, yaşları 5 ile 10 arasında değişen 28 çocuğun silahla ve tüfekle -adeta- taranarak öldürülmesi olayından bu yana iki hafta geçti.

Bu yazının başlığını ise, az önce radyoda bir sunucu, bir yabancı gazeteden okudu.

Bu yıl, Christmas ağaçlarının altındaki hediye paketlerinde bile silah bulmak mümkün diyor haber..
Çünkü, bu olaydan sonra, silah satışları rekor düzeyde artmış.

Atlantik’in bu tarafında, olayı TV den izleyen bizler bile, bu talihsiz olayda kullanılan silahların görüntülerini, en az 100’er kere gördük,  teknik özelliklerini ise, ezberleyecek kadar çok dinledik.

Eğer Amerika’da yaşıyor olsaydım ya da köşedeki marketin yanında, hemen silah edinebileceğim bir yer olsaydı, almaz mıydım emin değilim! Evet.

Üzerine NRA in açıklamasını yaparken dünyanın en samimiyetsiz nefes alan canlısı görüntüsü çizen amcanın” Korunmak için, silahı olsaydı öğretmenlerin, bunlar olmazdı. Silah güvenliktir canlarım, herkes alsın” tadındaki konuşmasını da ekleyelim tabii.

Başarılı bir reklam kampanyası oldu.. İsteyerek  yada istemeden. Ben çok şaşırmadım silah satışlarının iki haftada artmasına bu yüzden.

Oysa, ekranlarda, silahların görüntüleri ve teknik özellikleri yerine, bu fotoğraftaki gibi,  çocukları delik deşik edilerek öldürülen anne babaların tarifsiz acısı gösterilseydi aynı sıklıkla ve sürekli, belki silah satışları absürd bir şekilde artmazdı ha?

Reklamlar